Ett tilfelle av fugleinfluensa påvist i Tromsø

Torsdag 30. april ble det påvist ett tilfelle av fugleinfluensa hos villfugl (grågås) i Tromsø kommune.
Grågås
Grågås. Foto: Shutterstock

Torsdag 30. april ble det påvist ett tilfelle av fugleinfluensa hos villfugl (grågås) i Tromsø kommune.

Siste oppdatering 02. mai 2026, kl. 17:41

Publisert 01. mai 2026

Grågåsa ble funnet død på Tisnes på Kvaløya utenfor Tromsø. Mattilsynet har vært i kontakt med vedkommende som har meldt inn funnet, og Tromsø kommune v/kommuneoverlegen er orientert. 

Fugleinfluensa påvises jevnlig hos ville fugler i Norge gjennom året, og Mattilsynet følger situasjonen tett. Det er gjort flere funn i andre deler av landet så langt i år, og det er usikkert hvordan situasjonen vil utvikle seg videre. Dersom det oppdages syke eller døde fugler hvor det er mistanke om fugleinfluensa, er det viktig at Mattilsynet varsles. De vil da vurdere behovet for prøvetaking.

Melding om døde og skadde fugler kan varsles til Mattilsynet via eget skjema.

Råd til innbyggerne:

Kommer du over en død fugl, er det noen forholdsregler du bør følge.

Slik håndterer du død fugl

Skal du håndtere død fugl, sørg for å bruke hansker og munnbind og vask hendene godt etterpå. Utstyr som har vært i kontakt med fuglen skal kastes i restavfallet.

En død fugl eller et fåtall fugler, som du finner på eiendommen din, er du ikke forpliktet til å gjøre noe med.

Du kan imidlertid legge død fugl i dobbel plastpose (to poser) og levere til Remiks returstasjon på Skattøra.

På Remiks finner du en egen mottaksboks merket for mottak av døde fugler. Boksen er å finne rett utenfor bommen ved returstasjonen og er tilgjengelig også utenom åpningstidene.

Død fugl kan også graves ned.

Du må ikke kaste død fugl i ordinære søppelbokser eller restavfall.

Døde fugler på uteområder hvor barn og ungdom oppholder seg, som barnehager eller skoler, bør fjernes.

Lav smitterisiko overfor mennesker

Fugleinfluensa er hovedsakelig et dyrehelseproblem. Smitte til mennesker er sjelden, ifølge Folkehelseinstituttet.

For at mennesker skal smittes må viruset få kontakt med slimhinner i munn, nese og/eller øyne eller i luftveiene. Menneskers slimhinner er vanligvis lite mottakelige for fugleinfluensaviruset.

Det er ikke påvist smitte mellom mennesker, og i Norge har det aldri vært påvist smitte fra dyr til mennesker.

Les mer om fugleinfluensa på Folkehelseinstuttet.no.

Følg Mattilsynets råd og retningslinjer

Syke fugler som fortsatt lever skal få være i fred av dyrevelferdshensyn, ifølge informasjon fra Mattilsynet.

Se utdypende veiledninger på Mattilsynet.no:

Hvis du kommer over større ansamlinger av døde fugler, altså fem fugler eller mer på en og samme plass, ta kontakt med Mattilsynet på telefon eller e-post.

Melding om døde og skadde fugler kan varsles til Mattilsynet via eget skjema.