![Et av Tromsø kommunes friluftstoalett Slik ser et av Tromsø kommunes friluftstoalett ut. Her er toalettdøren utsmykket med fotografi av en fuggel.](/sites/default/files/styles/mobile_x1_420px_/public/2021-05/Turtoalett.jpg.webp?itok=Fl7d0RGf)
Her finner du toalett når du er på tur
![Et av Tromsø kommunes friluftstoalett Slik ser et av Tromsø kommunes friluftstoalett ut. Her er toalettdøren utsmykket med fotografi av en fuggel.](/sites/default/files/styles/mobile_x1_420px_/public/2021-05/Turtoalett.jpg.webp?itok=Fl7d0RGf)
Tromsø kommune tilbyr toalettfasiliteter i tur- og utfartsområder en rekke plasser i kommunen.
På flere av stedene er det også søppelbokser tilgjengelig, slik at du kan kaste søppel fra turen du har vært på. Søppel fra hytteturen din tar du med deg hjem.
- Du finner oversikten med kartpunkter her: Toaletter (WC) – her finner du dem – Ut på tur i Tromsø
NB! Vi gjør oppmerksom på at informasjon om toaletter som tilbys av andre aktører, eksempelvis av Statens Vegvesen, organisasjoner eller private, ikke er å finne i kommunens oversikt.
Når du må på do der det ikke finnes do
Kommunen har ikke dotilbud overalt. Dersom du må gjøre ditt fornødne i et turområde hvor det ikke er toalettfasiliteter å finne, er det viktig å tenke sporløs ferdsel og vise godt dovett.
Gå gjerne et godt stykke vekk fra stien eller oppholdsområdet. Finn et egnet sted der folk ikke ferdes, kanskje bak en stein eller i et kratt. Har du anskaffet deg en dospade, grav et lite hull i bakken. Gjør ditt fornødne og bruk akkurat nok papir, men heller ikke mer. Legg så papiret oppå «skatten». Grav igjen hullet eller finn en stein å dekke over med.
Husk at det ofte er dopapiret som er det som blir liggende igjen lenge i naturen. Det vil skape dårlig stemning for dem som kommer etter deg på tur.
NB! Våtservietter skal aldri kastes i naturen.
Tom for papir? Bruk det naturen tilbyr
Bruker du gress, mose, bregner eller annet egnet naturmateriale i stedet for papir, får du 100 poeng i doadferd.
Du blir også en stolt bærer av en årtusenlang dotradisjon. Mange mosearter har dessuten antiseptisk virkning og har frisk duft.
Vi ønsker deg en god tur!